Shop Mobile More Submit  Join Login
Black masks and gasoline by mario19 Black masks and gasoline by mario19
She has a Macedonian dream, but involves Black masks and Gasoline!
~Rise Against

Photo taken at one of the last remains of the ruins after Skopje's earthquake 1963!

photo taken with Ilford PAN 400 pushed to 1600
Add a Comment:
 
:iconviv-leoni:
Viv-Leoni Featured By Owner Dec 21, 2010
A little feature here: [link] hope you don't mind, take it as a small B-day gift! ;p
Reply
:iconwithineye:
WithinEye Featured By Owner Oct 6, 2010
Намерно си кренал на 1600?
Веројатно ако си сакал да го добиеш тој гнасен урбан панк шмек, тогаш успешно! :)

Можеби треба да направиш подобар скен, или пробај испринтај директно од филм, мора да има подобра острина и помалку grain тогаш.

Скоро зедов Ilford 125ka, но тој е толку фин филм што не вреди да се упропастува со кревање на исото :)
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 6, 2010
Намерно е кренато. Греин воошто не ме плаши. Скенот е таман. Принтот исто! Ја принтав баш оваа фотка, супер си е. Да тоа беше целта, иако јас фотките со многу греин не ги глеам како панкерско грди!

А за уништување, хмм рачунај имаш филм 400аса, 8 саат навечер е, со 50ка си и бленда имаш Ф1.7. Имаш брзина од 15тина некаде. Тоа е импосибл. Креваш 2 бленди и одма имаш 60ка што е задоволително! Инаку за ноќна фотографија го користев овој филм, само што проблематично е ноќното променливо светлО! На 10 метри разлика одење се менува страшно заради неконтинуалноста на светлото на улица! Проблематично е, од тие 36 пози, само 15 се јузабл другите не ги бива. Тешко е со мерењето бајаги. До душа другите не ги бива зашто фоткав навечер скејтери кои не успеав да ги мрзнам со 1/125тина а не толку заради светлото... Како и да е има утки и во светло... Следно боље. Сеа уште 2 филма ролам на големо исо, ќе видиме. Сеа сум безпарица, кога ќе зберам ќе развијам!
Reply
:iconbobrock99:
BobRock99 Featured By Owner Oct 4, 2010  Hobbyist Photographer
bravo! ..maleckava e amerikanceto neli?
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 5, 2010
Нене, Швеѓанка е. Ја видов 2 пати на улица и реков третиот пат кога ќе ја видам ќе ја застанам :)! И така, одамна се запознавме, направив неколку колекции од неа па сеа решив да ги објавувам! Иначе живееше тука 11 месеци сега е назад во Шведска
Reply
:iconbobrock99:
BobRock99 Featured By Owner Oct 5, 2010  Hobbyist Photographer
aha ..imase edna ubava scena so nea u park ..sedese na klupa so eden nevin dobrodusen pogled, a karsi trojca radnici na druga klupa (sto rabotat na stadionot) ..krivo mi bese sto toj den ne nosev aparat..
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 6, 2010
eh, shteta :)! Si trebal barem da ja upoznaes, jas taka napraviv :P!
Reply
:icongocemk:
gocemk Featured By Owner Oct 4, 2010  Hobbyist Photographer
Brat, ovaa ti e WINNER!!!
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 4, 2010
фала гоце! Како е? Пројде на фотомедиа?
Reply
:icongocemk:
gocemk Featured By Owner Oct 4, 2010  Hobbyist Photographer
Нема на што, фотката е убитачно добра. Уствари, може да се рече дека имам нов фаворит во твоето портфолио. ;)
Во врска со ФОТОМЕДИА, не успеав, ЈБГ тоа е, али ќе пробаме пак за 2 години здравје. :)
BTW ти честитам на примената фотографија.

Поздрав, се глеаме по факс!
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 5, 2010
Еј вчера видов откако ти пишав, по саат-два ми стигнаа официјални на е-маил :)!

Фала, се гледаме!
Reply
:iconviv-leoni:
Viv-Leoni Featured By Owner Oct 4, 2010
Great capture! :clap:
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 4, 2010
thanks!
Reply
:iconviv-leoni:
Viv-Leoni Featured By Owner Oct 4, 2010
No problem! :D
Reply
:iconpoisongrl:
PoisonGrl Featured By Owner Oct 3, 2010  Hobbyist Photographer
Dobar e modelot :)
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 3, 2010
Najdobar e! imam cela serija od nea :)
Reply
:iconpoisongrl:
PoisonGrl Featured By Owner Oct 3, 2010  Hobbyist Photographer
nabaci pojse da vidime :)
Reply
:iconmario19:
mario19 Featured By Owner Oct 3, 2010
Stizu dolari! Denes popladne!
Reply
Add a Comment:
 
×

Featured in Collections




Details

Submitted on
October 3, 2010
Image Size
335 KB
Resolution
900×597
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
1,456
Favourites
33 (who?)
Comments
18
Downloads
21

Camera Data

Make
NORITSU KOKI
Model
QSS-29_31
Software
Adobe Photoshop CS5 Windows
×